Ekonomi

Türkiye seçti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikinci tip Cumhurbaşkanlığı seçimlerini önde tamamlayarak görevini 5 yıl daha uzattı ve zafer konuşmasında “uluslararası saygınlığa sahip bir mali yönetim” ifadesi verdi.

Erdoğan geçerli oyların yüzde 52,16’sını alırken, rakibi Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu oyların yüzde 47,84’ünü aldı.

Seçim sonrası konuşmasının değerli bir bölümünü ekonomiye ayıran Erdoğan, yeni dönemde ekonomi yönetimini güven ve istikrar kavramları üzerine inşa edeceklerini belirterek, bunun “uluslararası saygınlığa sahip bir mali yönetim” olacağını vurguladı.

Refah kayıplarının enflasyonun yarattığı sorunlarla telafi edilmesinin en acil konular olduğunu belirten Erdoğan, geçmişte “faizleri ve enflasyonu düşürdükleri dönemleri” hatırlatarak, “Yaparsak yine yaparız” sözlerini kullandı. .

Seçimlerle ilgili detaylı sonuçlar için tıklayın

Kılıçdaroğlu: Yürüyüşümüz devam ediyor

Kılıçdaroğlu ise partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında ise istifa mesajı vermedi ve seçmeninden destek istedi.

Kılıçdaroğlu, “Bundan sonra her şeyden önce bana 25 milyonun üzerinde oyu olan vatandaşlarımızı moral olarak dimdik görmek istiyorum. Yürüyüşümüz devam ediyor” dedi.

14 Mayıs’ta yüzde 50’yi aşan aday çıkmadı.

14 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan yüzde 49,5 oy alırken; Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 44,88, Ata İttifakı adayı Sinan Ogan ise yüzde 5,2 oy aldı. Bu seçim sonuçlarına göre Cumhurbaşkanlığı seçimi için 28 Mayıs’ta ikinci cinsiyet kararı verildi.

Seçim bölgesine göre sonuçlar

14 Mayıs ve 28 Mayıs’ta yapılan iki Cumhurbaşkanlığı seçiminde haritadaki tek değişiklik Hatay’da oldu. Hatay Kemal Kılıçdaroğlu 14 Mayıs seçimlerinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Recep Tayyip Erdoğan 28 Mayıs seçimlerinde dedi.

İstanbul, Ankara, İzmir derken Kemal Kılıçdaroğlu; Trakya ve Eskişehir ile Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Aydın, Muğla, Denizli, Antalya, Mersin, Adana, Hatay, Tunceli, Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Muş, Van, Bitlis, Hakkari, Şırnak, Diyarbakır, Batman ve Diyarbakır. Kemal Kılıçdaroğlu birinci çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 14 Mayıs seçimlerinde en çok oyu Bayburt, Gümüşhane, Rize, Yozgat ve Çankırı’dan alırken, 28 Mayıs seçimlerinde sıralama değişmedi.

altinordu-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu