Haber

Sındırgı’da kışlık yem hasadı yapıldı

Sındırgı’da kışlık yem hasadı yapıldı

BALIKESİR Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde Sındırgı Belediyesi tarafından 200 dönümlük alanda arpa, yulaf, incir ve buğday gibi yem bitkileri yetiştirme tesisinde kullanılmak ve vatandaşlara örnek olmak üzere üretildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesi iş birliği ile kurulan damızlık koç üretim tesisinde hayvanların kışlık yem ihtiyaçlarının karşılanması ve maliyetlerin düşürülmesi amacıyla arpa, yulaf, buğday ve incir gibi yem bitkileri yetiştirilip hasadı yapılmıştır. Üretimin hayvancılık alanında vatandaşlara örnek olması hedefleniyor. Sındırgı Belediyesi Ziraat Mühendisi Mehmet Demircan, “Sındırgı Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi olarak damızlık koyun tesisi kurduk. Damızlık koyun tesisinde koyunların kaba yem ihtiyacını karşılamak için yaklaşık 200 dekarlık alanda Regras tohumu, yulaf, arpa ve fiğ ürettik. Şu anda hasadını yapıyoruz. Kış döneminde. Kuzu ve koyunlarımızın kaba yem ihtiyacını biz ürettik.”

Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, vatandaşa örnek olacak ve hayvancılığı destekleyecek projeler geliştirdiklerini belirterek, “Üretmek insanı memnun eder, üretmek şehri güzelleştirir, kalkındırır. Sındırgı’nın doğal şehri olarak fidan diktik. bazen güneşe bakan bazen mercimek bazen de dönemine göre cet tohum Son olarak büyükşehir belediye başkanımız Yücel Yılmaz ile kurduğumuz bir koyun yetiştirme çiftliği, kıvırcık koyun yetiştirme projesi olan bir proje geliştirdik. Bu proje kapsamında kendi yemimizi üretmek için çalıştık.Kendi traktörümüzle, kendi emeğimizle kendi yemimizi üretiyoruz.Üstelik damızlık hayvanlar için de kendi yemimizi üretiyoruz.İnşallah vatandaşlarımıza dağıtacağız.Ama yerine yemlerini alıp kendi karıştırma makinemizde, kendi ezme makinemizde eziyoruz.Doğal formüllü yem elde ediyoruz.İkimiz de ucuza elde ediyoruz.Halkımızı bilinçlendirmek için onlara da örnek oluyoruz. Doğal şehir Sındırgı’dadır. üretmeye devam” dedi.

tekmanhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu