Haber

Norveç buzullarında zararlı kimyasal madde PFAS tespit edildi

Norveç’in Arktik bölgesinde yaban hayatını tehdit eden yüksek düzeyde ‘toksik kimyasal’ perfloroalkil ve polifloroalkil maddeler (PFAS) bulundu.

The Guardian Gazetesi’nin haberine göre Oxford Üniversitesi’nden bilim insanları, Norveç’in Svalbard bölgesindeki buzullarda yaptıkları araştırmalarda 26 çeşit PFAS bileşiği tespit ettiler.

Çalışmada, buzulların erimesi ve yüksek oranda zehirli kimyasalların su kaynaklarına karışmasının bölgedeki plankton, balık, fok ve kutup ayıları gibi yaban hayatı için tehlike oluşturduğuna dikkat çekildi.

Mevsimsel buzul erimeleri sırasında birçok PFAS kimyasal elementinin bölgedeki sulara aktığını söyleyen araştırmacılardan Dr. William Hartz, söz konusu etkinin Svalbard bölgesinde dünya ortalamasının üzerinde olan ısınmayla birlikte ikiye katlandığını belirtti.

Hartz, kutup ayılarının doğal ortamdaki değişikliklerin etkileri dışında daha yüksek seviyelerde toksik kimyasallara da maruz kaldığını sözlerine ekledi.

PFAS nedir?

Perflorlu ve poliflorlu alkil maddeler (PFAS), 4.700’den fazla kimyasal içeren, insan vücudunda ve çevresinde zamanla biriken, yaygın olarak kullanılan insan yapımı kimyasalların bir kümesi olarak tanımlanır.

Bunlar, çevrede ve insan vücudunda son derece kalıcı oldukları için “sonsuz kimyasallar” olarak da bilinirler.

Bu elementlerin karaciğer hasarı, tiroid hastalığı, obezite, doğurganlık sorunları ve kanser gibi sağlık sorunlarına neden olabileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu