Haber

Lavrov, ABD’li mevkidaşı Blinken’in kendisine ‘özel bir mesaj’ gönderdiğini doğruladı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in Mısırlı mevkidaşı Şukri ile görüşmesinin ardından düzenlediği basın toplantısında ilettiği “özel mesajın” ayrıntılarını paylaştı.

Rus diplomat, Bakan (Mısır Dışişleri Bakanı Shukri), yakın zamanda Kahire’yi ziyaret eden ABD Dışişleri Bakanı Blinken’den makul bir mesaj ilettiğini söyledi. Bunu onaylıyorum. Rusya’nın mevcut durumu en kapsamlı bağlamında çözmeye yönelik her türlü ciddi (vurguluyorum) önerileri dinlemeye hazır olduğunu her zaman söyledik. Bu bağlamda Sayın Bakanın Rusya’ya son vermesi gerektiğini, Rusya’nın gitmesi gerektiğini ve o zaman her şeyin yoluna gireceğini anlatan mesajını bir kez daha duyduk.”dedi.

Blinken’in davetin ikinci bölümünü iletmediğine işaret eden Lavrov, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ABD ve Batı’nın gerçek çıkarına olan görüşmenin ikinci kısmı, NATO Genel Sekreteri (Jens) Stoltenberg tarafından Kore Cumhuriyeti’ndeyken açıklandı. Bir konuşmasında Rusya’nın kaybetmesi gerektiğini, Rusya’nın yenilmesi gerektiğini ve Batı’nın Ukrayna’nın kaybetmesine izin veremeyeceğini, çünkü o zaman Batı’nın kaybedeceğini söyledi. Stoltenberg de ‘ve tüm dünya kaybedecek’ dedi. Yani sadece Kuzey Atlantik İttifakı’nın otuz üyesi adına değil, tüm dünya ülkeleri, Asya, Afrika ve Latin Amerika ülkeleri adına konuşma cüreti gösterdi.”

eyyubiye-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu