Haber

Koski Uyardı: Su Rezervimiz İyi Durumda Ama Birikimlerimizden de Vazgeçmeyelim

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü, çok sıcak, bahçe sulama ve gereksiz su tüketiminin su hizmetinin ağırlaşmasına neden olması nedeniyle uyarı açıklaması yaptı. Yayınlanan mesajda, Konya’da yer altı su rezervi ve baraj doluluk oranının iyi durumda olduğu ancak kısmi basınç düşüşünün yaşanmaması için verimli su tüketiminin büyük değer taşıdığı vurgulandı.

Son yılların en sıcak günlerinin yaşandığı bu günlerde, su tüketiminin en yoğun olduğu zamanlarda bahçe sulamaları ve gereksiz su tüketimi, içme ve kullanım suyu ihtiyacının hizmetinde aksamalara neden olabiliyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada, gece veya sabah erken saatlerde gereksiz su kullanımından ve sulamadan kaçınılması konusunda bir dizi uyarıda bulunuldu.

Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Son yılların en sıcak yaz mevsimini yaşadığımız bu günlerde su tasarrufu büyük önem taşıyor. Su kullanımında hizmetlerimizin daha sağlıklı ve kesintisiz devamı için abonelerimize sulama başta olmak üzere su tasarrufu konusunda dikkatli olmalarını hatırlatmak istedik. Verimli bir kış ve bahar yağışları sonucunda yer altı ve yer üstü su rezervleri açısından oldukça uygun durumdayız. Ancak su talebinin yoğun olduğu saatlerde bahçe sulama ve gereksiz su kullanımı gibi hususlar su hizmetini ağırlaştırmaktadır. Gün içinde bahçe sulama ve gereksiz su kullanımı şebekeden daha fazla su çekeceği için şebekede basınç düşmesine neden olarak içme ve kullanma suyu hizmetini yavaşlatır. Sulamanın yoğun olduğu saatler dışında, özellikle içme-kullanma suyu ihtiyacı; Sabah erken veya gece yapılması ve gereksiz su kullanımından kaçınılması su hizmetinin kesintisiz devam etmesini sağlayacaktır. Türkiye’ye örnek teşkil eden bilinçli su tüketimi çalışmalarımızdan çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Su hizmetinde model şehir seçildik. Bu özelliklerin kazanılmasında abonelerimizin çok önemli katkıları olmuştur. Bu duyarlılığın artarak devam edeceğine inanıyor, sağlıklı günler diliyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu