Ekonomi

Getiri eğrisi enflasyon beklentilerinde düşüşe işaret ediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) son enflasyon raporunda verdiği mesajlar enflasyonla mücadelede kararlı bir duruş sergilediğini ortaya koyarken, piyasadaki göstergeler enflasyon beklentilerinde azalmaya işaret etti.

Türkiye’nin 2 yıllık tahvil getirisi Salı günü hızla yüzde 42’nin üzerine çıkarken, 10 yıllık tahvil getirisiyle arasındaki fark 13 puanı aştı. Böylece son dönemin en yüksek negatif getiri eğrisi kaydedildi.

Getiri eğrisi, aynı risk seviyesinde, eşit likit ve aynı şekilde vergilendirilen ancak farklı vadelere sahip tahvillerin getirileri arasında belirli bir zaman noktasındaki bağlantıyı gösterir.

Getiri eğrileri pozitif eğimli, negatif eğimli veya düz olabilir.

Bu eğrinin pozitif eğimi, uzun vadeli tahvil faiz oranlarının kısa vadeli tahvil faiz oranlarından daha yüksek olduğunu göstermektedir. Söz konusu eğrinin negatif eğimli olması, uzun vadeli tahvil faiz oranlarının kısa vadeli tahvil faiz oranlarına göre daha düşük olduğunu göstermektedir.

Enflasyon beklentileri getiri eğrisinin eğimini belirleyen faktörlerden biri olarak öne çıkıyor. Dolayısıyla getiri eğrisinin yataylaşması veya getiri eğrisinin negatif eğimli olması, geleceğe yönelik enflasyon beklentilerinin azalması olarak yorumlanıyor.

Bu anlamda eğimi düz veya eğimi azalan bir getiri eğrisi merkez bankasının sıkı para politikası uyguladığının göstergesi olarak algılanabilir.

TCMB’nin piyasa katılımcı anketinde beklentiler artıyor

Getiri eğrisinde negatif bir eğim olsa da, TCMB’nin piyasa katılımcılarına yönelik son anketi, uzun vadeli enflasyon beklentilerinde hâlâ yukarı yönlü bir ivme olduğunu gösteriyor.

Buna göre ekim ayı anketinde gelecek 12 aya ilişkin beklenti yüzde 45,28’e yükseldi. Gelecek 24 ay için enflasyon beklentisi ise yüzde 26.

5 yıl sonrası beklentisi de yüzde 11’i aştı.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, yılın son enflasyon raporu sunumunda enflasyonda iyileşme görülene kadar mali sıkılaştırmanın süreceğini vurgulayarak, enflasyonun mayıs ayında yüzde 70 ile yüzde 75 arasında zirveye çıkmasının beklendiğini belirtti.

Erkan, Orta Vadeli Program kapsamında bankanın yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 58’den yüzde 65’e, 2024 yıl sonu enflasyon varsayımının ise yüzde 33’ten yüzde 36’ya çıkarıldığını açıkladı.

haber-cinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu