Haber

Çin Başbakanı Li Qiang, Çin’in ASEAN’ın bölgesel işbirliğindeki merkezi konumunu destekliyor

JAKARTA, 5 Eylül (Xinhua) — Çin Başbakanı Li Qiang, Çin’in ASEAN’ın bölgesel işbirliğindeki merkezi konumunu ve uluslararası ilişkilerde daha büyük bir rol oynamasını desteklediğini söyledi.

Li, Salı günü resmi bir ziyarette bulunmak ve 26. Çin-ASEAN Zirvesi, 26. ASEAN Artı Üç Zirvesi ve 18. Doğu Asya Zirvesi’ne katılmak üzere geldiği Endonezya’nın başkenti Cakarta’da bu açıklamayı yaptı.

Endonezya’nın başbakan olarak ziyaret ettiği ilk Asya ülkesi olduğunu vurgulayan Li, Çin’in bölgesel işbirliğinin temel konularında tüm taraflarla derinlemesine görüş alışverişinde bulunmaya, dayanışma ve koordinasyonu güçlendirmeye, zorlukların üstesinden gelmek için birlikte çalışmaya kararlı olduğunu söyledi. ve Doğu Asya’yı küresel kalkınmanın itici gücü olarak görmek. Kalıcı görevini desteklemeye hazır olduğunu söyledi.

Li, “İki ülke liderlerinin vardığı değerli anlaşmayı uygulamak, ortak geleceğe sahip daha yakın bir Çin-Endonezya toplumu inşa etmek, üst düzey ve çok taraflı stratejik işbirliği yoluyla entegre ve karşılıklı olarak güçlenen bir modernizasyon sürecini teşvik etmek ve uluslararası ve bölgesel işbirliğini daha da güçlendirmek.” Daha fazla istikrar ve yeni ivme sağlamak için Endonezya ile çalışmaya hazır olduklarını ifade ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu