Haber

CHP Genel Başkan Yardımcısı Taşçıer: Emeklilere bayram ikramiyesi 15 bin lira olmalı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan katıldığı canlı yayında güncel konulara ilişkin soruları yanıtladı. Milyonlarca emeklinin talebi olan bayram ikramiyelerinin artırılması konusunda da müjde veren Bakan Işıkhan, “Bu adımları atmaya hazırız” dedi.

CHP: BAYRAM BEDELİ 15 BİN LİRA OLMALI

Bakan Işıkhan’ın açıklaması heyecan yaratırken, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze Taşcıer ise partisinin rakam talebini açıkladı. Emeklilere bayram ikramiyesinin 15 bin lira olması gerektiğini belirten Taşçıer, “Bu miktar emeklilere yapılan bir iyilik değil, onların insanca yaşamlarını sürdürebilmeleri için verilmesi gereken bir haktır.” İfadesini kullandı.

“MİLYONLARCA EMEKLİ YOKSULLUK VE AÇLIKLA KARŞI KARŞIYA”

Taşcıer, yaptığı yazılı açıklamada milyonlarca emeklinin yoksulluk ve açlıkla karşı karşıya olduğunu belirtti. İnsanların geçimlerini sağlayamadıklarını, kayıt dışı olanlar hariç 6 milyonu aşkın emeklinin ya çalıştığını ya da iş aradığını belirten Taşcıer, “Yılbaşı zammı, krizden etkilenmediği söylenen emeklilere yapıldı. Enflasyon zaten ilk ayda eridi, en düşük emekli maaşını alan emekli TÜİK’in gerçekçi olmayan hesabına yatırılıyor.” “Buna göre bile maaşının satın alma gücü 628 lira azaldı.” değerlendirmesini yaptı.

“BU DURUMUN SONU KORKUNÇ BİR AÇLIK KRİZİDİR”

Emeklilere eşit ve rahat maaş verilmesi konusunda herhangi bir karar alınmadığını savunan Taşcıer, daha önce emeklilere ödenecek bayram ikramiyesinin 15 bin lira olması gerektiğini söylediklerini ve söylemeye devam edeceklerini kaydetti. Taşcıer, “Bu miktar emeklilere bir iyilik değil, onların insanca yaşamaları için onlara verilmesi gereken bir haktır. Enflasyonun bu kadar ağır olduğu bir ortamda emeklilere 3 ila 5 bin lira ödemek demek” dedi. Vatandaşı sefalete terk ediyoruz. On milyonlarca insan etin tadını unuttu diyorduk, “Yumurta bile alamayacak noktaya geldiler. Bu durumun sonu korkunç bir açlık krizidir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu