Ekonomi

Borsada Mehmet Şimşek etkisi! BIST 100 endeksi rekor kırdı

Hazine ve Maliye Bakanlığına Mehmet Şimşek’in ve Merkez Bankası Başkanlığına Hafize Gaye Erkan’ın atanması piyasaları olumlu etkiledi. Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, haftanın son işlem gününü (9 Haziran Cuma) yüzde 1,31 kârla 5.626,49 puandan tamamladı. Böylece BIST 100 tüm zamanların en yüksek haftalık kapanışını gerçekleştirdi.

TOPLAM SÜREÇ HACMİ 89 MİLYAR TL OLDU

BIST 100 endeksi bir önceki kapanışa göre 72,49 puan artarken, toplam işlem hacmi 89 milyar TL oldu. Bankacılık endeksi yüzde 0,68 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 1,28 değer kazandı. Orta segment endekslerinde en çok yüzde 4,72 ile temas kuran olurken, en çok kaybeden bankacılık oldu. Analistler, merkez bankalarının küresel borsalardaki “şahin” politikalarından yakında vazgeçeceği beklentisinin güçlenmesiyle küresel piyasalarda risk iştahının arttığını bildirdi.

“TÜRKİYE’NİN BAŞKA SEÇENEĞİ YOK”

Bakan Şimşek, geçtiğimiz hafta sonu görevi devralırken, “Türkiye’nin rasyonel zemine dönmekten başka çaresi yok. Kurallara dayalı bir Türkiye ekonomisi, arzu edilen refahın sağlanmasında önemli olacak. Öncelik makro finansal istikrar olacak” ifadelerini kullandı.

PİYASALAR ÜZERİNDEKİ OLUMLU ETKİ

Bakan Şimşek’in atanması ve ardından gelen açıklamalar ‘ortodoks’ siyasete dönüş olarak yorumlanırken, analistler bu değişikliğin piyasalar tarafından memnuniyetle karşılandığını belirtti.

arguvan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu