Ekonomi

Ayakkabı ve saraciye sektörü 2023’te 2 milyar dolar ihracat hedefliyor

Ege İhracatçı Birlikleri’nden (EİB) yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin milli iştiraki Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından sektörün en önemli buluşmalarından biri olan İtalya’daki Expo Riva Schuh Fuarı düzenlendi.

Organizasyon kapsamında 41 Türk firması ve toplam 118 Türk firmasının katıldığı fuarda firmalar yeni koleksiyon ve modellerini tanıttı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar, ayakkabı bölümünün ihracatını bir önceki yıla göre yüzde 21 artırarak 1 milyar 219 milyon dolara, saraciye bölümünün ise 325 milyon dolara yükseldiğini belirtti. yüzde 34 artışla milyon dolar oldu.

“Bakanlığımız 2023’te hedef pazar olarak İtalya’yı belirledi”

İtalya’nın sektörün en önemli pazarlarından biri olduğuna işaret eden Zandar, şunları kaydetti:

“Deri eşya sektörümüzün ihracatında İtalya, Almanya’nın ardından 2., ayakkabı ihracatında ise 7. ülke oldu. Ayakkabı ve saraciye ihracatımızı 2023 yılında 2 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Ticaret Bakanlığımız İtalya’yı ülke olarak belirledi. 2023’te hedef pazar.Bu sayede fuarımıza destek oluyoruz.M2’si 3 bin 600 liradan 5 bin 840 liraya çıktı.

Salgın sürecinde sektörün ilk sanal fuarını düzenlediklerini hatırlatan Zandar, İtalya’daki fuarda katılımcılara artırılmış gerçeklik uygulaması ile Metaverse ortamında ayakkabı modellerini tanıtma fırsatı sunduklarını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu