Haber

ASAT, Hatay’ın su sistemini revize ediyor

Depremin ilk gününden bu yana Hatay’ın çöken su sistemini eski haline getirmek için çalışan Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, bugün Soğukpınar, Serinyol ve Mezbaha üretim tesislerinden sisteme su vermeye başladı. Hatay’a 7 noktadan su verilmeye başlandı. ASAT ayrıca kanalizasyonları da temizler.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Antalya Su ve Atıksu Yönetimi Genel Müdürlüğü (ASAT) ekipleri, depremin ilk gününden itibaren Hatay’da çöken şebeke suyunu hayata döndürmek için çalışıyor. Depremin ardından kolları sıvayan ASAT ekipleri, olası salgın hastalıkların önlenmesi için temiz suya erişimin büyük değer taşıdığı için gece gündüz çalışıyor. Depremin ilk günlerinde Hatay Büyükşehir Belediyesi Hatsu Genel Müdürlüğü’ne ait 4 adet su üretim tesisi ve 1 adet içme suyu arıtma tesisini makine, teçhizat ve teknik altyapısı ile işletmeye başlayan ASAT, ilçelerden temiz su temin etmeye başladı. mahallelerde bulunan kuyular, bugün 3 adet su üretim tesisini sisteme dahil etti. o yaptı.

ANA SINIRLARDA ONARIM SÜRÜYOR

ASAT, Hatay’da Hassa, Aktepe, Kırıkhan, Mezbaha, Seriyol, Soğukpınar ve merkezi içme suyu tesisi ile arıtma tesisi ishal hatlarını devreye aldı. Şebekeye verilen su ile birlikte sarsıntının neden olduğu kırıklar ortaya çıkıyor. Tespit edilen kırıklar onarılır ve bir sonraki kırık su basılarak tespit edilir. Ana hatlardaki derin kazı gerektiren kırıkların tamiri, suyun tahliye edilmesi gerektiğinden uzun zaman almaktadır. Hassa ilçesine bağlı Yuvalı Mahallesi’nde hasar gören 350 metrelik su borusu ASAT ekipleri tarafından değiştirildi.

PAK SUYU TERASLARLA TAŞINMAKTADIR

Hatay merkez ile Hassa ve Kırıkhan ilçelerine su teminine başlayan ASAT ekipleri, 2 gündür şebekedeki sorunların çözülmesi için çalışıyor. Hatay’ın su şebekesini eski haline getirmek için 46 araç ve 80 işçiyle çalışan ASAT, depremden sağ kurtulan vatandaşlara temiz su sağlamak için 24 saat çalışıyor. ASAT pülverizatörleri, 24 saat su ulaştırılamayan mahallelerde vatandaşlara temiz su ulaştırıyor, camilerin sağlam olan su depolarını dolduruyor. ASAT’ın kombine araçları ise tıkandığı tespit edilen kanalizasyonları temizliyor.

SİSMİK CİHAZ İLE KURTARMAYA DESTEK

Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü ise su arızalarını tespit etmek için kullandığı akustik cihazlarla çöken binalarda depremzede arıyor. Hatay’da akustik cihazlar kullanan 12 ASAT ekibi, onlarca kişinin tespit edilerek canlı çıkarılmasına öncülük ediyor.
 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

haber-ula.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu